Пиле фрикасе с мандарина и жълтъци
Пиле фрикасе е ястие, което признавам никога не съм приготвяла, майка също приготвя пиле със сирена, но не и фрикасе. Тази ми семейна необремененост се комбинира с факта, че не съм посещавала детска градина или стол в училище ... така се превръщам в човек, който никога не е опитвал фрикасе. Аз всъщност нямам нито лоши, нито добри спомени и асоциации с тази рецепта... все едно е рецепта от кухня от далечна страна, точно така подхождам към това ястие. В първата седмица от новата година обаче реших - мечка страх, мен не страх - ще готвя фрикасе. Въоръжена с хубаво пилешко месо (за жалост не домашно), рецепта от книгата на Ирина Тенчева и разбира се моето откачено въображение. Фактът че това фрикасе го готвих три дни, няма да ви споменавам, че бях леко ужасена от това, което може да се получи на финала - лепкава безвкусна каша, пак ще замълча, обаче въпреки всичките ми страхове и леко мои добавки ще си призная - рецептата на Ирина се получи повече от превъзходно! Ако искате да опитате и вие или просто да разнообразите класическата рецепта за фрикасе, която може би приготвяте у дома, опитайте!
Съставки:
За пилето
1 сурово цяло пиле
1 морков - нарязан на едро
1 глава лук - нарязан на едро
Подправки за бульона: листа целина, сол, черен пипер, 1 дафинов лист
вода
За бешамела:
5 с.л. брашно
Подправки: сол, пушен червен пипер (моя заигравка заради пушения аромат и богатия цвят на подправката, ако не сте любители можете спокойно да не слагате тази подправка), черен пипер, индийско орехче
100 гр. масло или смес масло и зехтин
150 мл. прясно мляко
3 жълтъка
Сокът на 2 мандарини или на 1 лимон (Алек не обича комбинацията пиле и лимон и за това замених лимоновия от оригиналната рецепта с мандаринов сок)
Сгответе:
В дълбока тенджера поставете съставките за бульона заедно с пилето, залейте със студена вода и поставете на котлона. Варете пилето докато се свари добре и месото, костите и кожата лесно се отделят едни от други. Когато пилето ви е готово, изчистете месото от костите и кожата, накъсайте го на парчета, и отделете бульона. За соса на фрикасето ще ви трябва 1 литър от бульона който е добре да оставите леко да се поохлади.
В дълбок тиган или тенджера разтопете маслото на умерено силен котлон (7 от 9 степени). Когато маслото ви е напълно разтопено добавете брашното и започнете да бъркате с бъркалка, докато брашното, и маслото се смесят, а брашното леко се запече. В следващия етап от готвене добавете червения пипер разбъркайте до хомогенна смес и започнете да наливате от бульона с черпак постепенно, като постоянно бъркате сместа. Целта е бешамелът ви да е гладък и да няма бучки от брашно. Когато сместа ви поеме цялото количество бульон добавете и млякото, то ще омекоти бульона ви и ще го направи по-копринен и нежен. Последната стъпк от готвенето на тозип бешамел е да добавите жълтъците и след като ги разбъркате да добавите и сока от мандарини/лимон, както и подправките на вкус.
Последният етап от приготвянето на това ястие е добавянето на късчетата место към готовия бешамел, разбъркайте добре и оставете на изключен котлон за още 5-10 минути докато пилето се овкуси от бешамела.
Сервирайте горещо, като можете да поръсите с пресни или сухи подправки и гарнирате с любимото ви вино!
Бон апети.
Други идеи за месни ястия можете да намерите в тематичната категория в блога - Ястия с месо, а ако търсите рецепти с риба, то разгледайте категория - Ястия с риба. Единственото от което още имате нужда е добро настроение и желание за готвене, всичко друго е игра :)
Да поиграем на готвене, коя рецепта си избрахте?
Comments