Бобче в травче /боб в гърне/
Бобче в травче е сръбското име на „боб в гърне”, което е по-популярно в западната ни съседка. За първи път опитах боб в гърне точно в сръбски ресторант и бях повече от очарована. Ако обичате гъст боб яхния, а не „войнишка боб чорба” съм сигурна, че ястието ще ви допадне. В моя вариант ястието е повече от здравословно – не запържвам нищо, дори добавянето на зехтин е опционално, а не задължително, наличието на месо (най-добре пушен бекон) не е задължително. Това ястие е много вкусно, ноооо определено ще ви отнеме доста време за приготвяне минимум 3-4 час! Ето и моята побългарена рецепта и не се притеснявайте, ако нямате гърне или гювече може да приготвите ястието в калена тавичка:
Съставки:
200-250гр. пресен боб (на около) – колкото по-пресен е боба толкова по-бързо ще се свари
1 голям буркан доматено пюре
1-2 ч.л. захар
1 голяма глава лук
2-3 големи моркова
2-3 чушки
Подправки: джоджен, чубрица, червен пипер, сол и зехтин/олио (по желание)
Ако разполагате с пресен боб измийте отделеното от вас количесто зрял фасул, сложете го в тенджерата, в която ще го готвите и го полейте с чаша и и половина гореща вода. Оставете накиснатия боб за поне час или го накиснете със студена вода сутринта с опцията да го сготвите вечерта. От накисването във вода бобът ще набъбне и ще се свари много по-лесно.
Излейте водата, в която бобът е киснал и сложете нова прясна вода около 2 чаши, в която трябва да сварите боба в тенджерката. Когато бобът заври, прецедете и изхвърлете водата, като повторите същата процедура два пъти. Така ще премахнете лютата вода от ястието ви и бобът няма да дразни и подува стомаха ви.
След като бобът ви заври за трети път добавете в него нарязаните на ситно лук, моркови, чушки и буркана с доматен сос и добавете още студена вода, ако се налага. Намалете котлона на степен 7 (от 9 възможни) и оставете ястието да се готви като го разбърквате от време на време – около 45-50 мин.
Когато бобчетата омекнат и са годни за ядене (за целта трябва да опитвате) е време да добавите подправките – червен пипер, чубрица и джоден (през лятото свежи и нарязани на ситно, през есента стрити сухи подправки), сол, захар (за да убие киселинността на доматения сок) и зехтин на вкус. Аз лично не винаги слагам зехтин, но когато все пак сложа, то той е в много малко количество, не повече от една супена лъжица. Разбъркайте хубаво всички подправки и оставете полузахлупената тенджерка за още 5 мин на котлона.
Ако нямате време за запичане във фурната можете да сервирате боба от тенджерката като боб яхния, ако желаете боб в гърне, продължете нататък.
След като бобът ви е напълно сварен и подправен е време да го прехвърлите в гърне, гювече или калена тавичка, която да пъхнете за час – час и десет минути, във фурна при 220 градуса. В този момент можете да добавите по желание и нарязан на лентички пушен бекон, който да овкуси допълнително ястието ви, по време на печене. Докато се пече във фурната, сосът от ястието трябва да се поеме напълно от бобчетата, а те самите да се е запекат леко. Сервирайте боба горещ и поръсен с джоден и чубрица и домашен хляб.
Да ви е сладко!